90 let od Maistrove smrti

V petek, 26. julija 2024, ob 18. uri se bomo v Kamniku pri Maistrovem spomeniku spomnili še ene letošnje okrogle obletnice, povezane s tem znamenitim Slovencem, 90. obletnice njegove smrti. Umrl je na nekdanjem posestvu Sebenikarjevih na Uncu pri Rakeku, zadela ga je kap.

Na kratki prireditvi, ki jo v okviru Maistrovega leta organizirata Občina Kamnik in kamniško Društvo general Maister, bodo nastopili Tone Ftičar in Mešani pevski zbor Odmev Kamnik. Nekaj besed bosta obiskovalcem povedala tudi kamniški župan Matej Slapar in predsednik kamniškega Maistrovega društva Jože Berlec.

Posestvo na Uncu so Maistrovi podedovali. Matilda Sebenikar, sestra Rudolfove mame Franje, se je leta 1875, ko je imel mali Rudolf eno leto, poročila z Lovrencem Sebenikarjem. Ta je bil na Rakeku upravnik pošte in lastnik restavracije. Leta 1903 sta se zakonca preselila na Unec, kjer sta kupila posestvo z veliko hišo, skoraj kot manjši dvorec. Rudolf je na Notranjsko na obisk k teti in stricu hodil že kot otrok in prav tako pozneje kot mladenič z mamo in starejšim bratom Ernestom. Stric Lovrenc je bil po smrti očeta Franca tudi Rudolfov skrbnik, piše v šolskih spričevalih in vojaških dokumentih, leta 1905 pa poročna priča. Notranjci so imeli Rudolfa Maistra silno radi. Tja je zahajal tudi kot vojak na terenske vaje avstrijske vojske. Domačini pa še danes radi povedo, da se je tu zaljubil, vendar iz te ljubezni ni bilo nič. Rudolf je na Uncu preživljal počitnice kot odrasel mož s svojo družino, pozneje pa večkrat tudi sam, še posebej po letu 1923, ko je bil že v pokoju. Tako je bilo tudi leta 1934, ko je med drugim na Uncu nameraval dokončati knjigo o prevratu in bojih za severno mejo z naslovom Naš Maribor. To mu je preprečila smrt, prav tako kot obisk rodnega mesta, ki ga je obljubil Kamničanom, ko so mu v Maribor prišli voščit za okrogli rojstni dan. Velikega moža slovenske zgodovine so pokopali 28. julija 1934 ne pobreškem pokopališču v Mariboru.

Foto: slovo na Uncu leta 1934

Skip to content