SLOVENSKI DUHOVNIKI PRED KOROŠKIM PLEBISCITOM
Tokrat smo na Maistrov večer v generalovi rojstni hiši povabili dr. Bogdan Kolarja, duhovnika in zgodovinarja: v sredo, 16. aprila 2025, ob 19. uri nam bo predaval o prizadevanju slovenskih duhovnikov na Koroškem v času pred plebiscitom (pa tudi po njem) za obstoj slovenskega jezika in kulture, za združenje Slovencev na Koroškem z matičnim narodom v Kraljevini SHS, »za stati inu obstati« Slovencev na Koroškem.
Plebiscit na Koroškem 10. oktobra leta 1920, ki je bil le ena od oblik, s katero so zmagovalne, antantne sile po veliki vojni urejale novo Evropo, je bil za Slovence veliko več. Še posebej, ker je bil njegov rezultat – kljub Maistrovim prizadevanjem (ki je na Koroškem takrat imel vojaško in politično moč ter velik ugled) in prizadevanjem koroškega Narodnega sveta, slovenskih intelektualcev, skupaj s slovenskimi duhovniki, da bi slovenski Korošci med Republiko Avstrijo in Kraljevino SHS za svojo državo izbrali slednjo – za slovensko stran negativen. Za Avstrijo je glasovalo 59, 1 odstotka volivcev, za Kraljevino SHS pa 40, 9.
O dogajanju v predplebiscitnem obdobju, tragičnih dogodkih in bojih, da bi Korotan ostal slovenski, je izšlo več knjig, bilo napisanih več več študij in besedil. Malo pa je bilo narejenih raziskav in študij prav o slovenskih duhovnikih na Koroškem, ki so stali in ostali skupaj s svojim narodom pred to nacionalno katastrofo in tudi v velikem trpljenju po njej. O tej temi je dr. Kolar predaval tudi lani na simpoziju o Rudolfu Maistru na Filozofski fakulteti v Mariboru, tokrat pa mu bomo lahko prisluhnili v Kamniku.
Foto: V Mariji na Zilji je dolgo kot duhovnik služboval F. Ksaver Meško; hrani Koroška osrednja knjižnica dr. F. Sušnika.